Ana Sayfa | İletişim
Haberler

10/06/2019
Amerikan Siding Dış Cephe Kaplama fiyatlarımız ve Mantolama fiyatlarımız haber içeriğimizdedir.01/10/2019
Değerli Müşterilerimiz, dış cephe tadilatlarınızda size bir telefon kadar yakınız. arayın 0232 - 253 90 31, 0533 - 280 47 35 gelip ücretsiz olarak binanızın keşfini çıkartalım, size en uygun teklifi sunalım.01/10/2019
Limontepe olimpiyat köyünde 51. Blok Gül apartmanının cephe kaplaması yapılmış ve yepyeni bir görünüme kavuşmuştur. Diğer bloklarda yaşanan ısı kayıpları, boya dökülmeleri bu blok için tarih olmuştur.01/10/2019
Şirinyer tantanlarda köşe başında bulunan Edibe Hanım Apartmanının Cephesi de artık American Siding'in kalıcı güzelliğini taşımaktadır. Yine Şirinyer Metro İstasyonu karşısındaki Damla Apartmanı, aynı sokak içindeki Yavuz Apartmanı ve Şirinyer Pazaryeri Karakolu yanındaki Apartmanda artık American Siding Yalı Baskı Sistemlerinin kalıcı güzelliğini taşımaktadır.01/10/2019
SPREY POLİÜRETAN KÖPÜK İLE SICAK VE SOĞUK GİBİ YALITIM SORUNLARINIZA KESİN ÇÖZÜM.01/10/2019
EN AKILLI YATIRIM, YALITIMDIR. BİNALARINIZA YAPACAĞINIZ YALITIM, SİZE YILLARCA KAZANÇ OLARAK GERİ DÖNECEKTİR.

 

Subasman profilinin özel plastik takozlarla dengelenmesi

Özel dübeli ile montajın yapılması

 

Mantolama levhaların yerleştirilmesine hazır hale getirilmesi

 

Yapıştırıcının MantolamaLevhasına Uygulanması
Uygulama yüzeyinin eğriliği bir sıva ile giderildikten sonra, yüzey özelliklerine uygun mineral veya akrilik esaslı bir yapıştırıcı seçilir. 

Noktasal ve Şerit Yapıştırma

Yapıştırma harcı-kalefiks Shapemate IB vs. (bir çok yapıştırma harcı bulunmaktadır.)oluklu yüzeyinin tümüne kenarları boyunca sürekli/şerit, orta kısımlara noktasal olarak sürülür. Yapıştırıcının mantolama levhalarının arkasına en az % 40 oranında temas etmiş olmasına dikkate edilmelidir.

 

Taraklı Mala ile Sürekli Yapıştırma

Eğri olmayan çok düzgün cephelerde 10x10 mm. ölçülerinde taraklı mala ile uygulama yapılabilir.  yapıştırma harcı oluklu yüzeyinin tümüne taraklı malayla sürekli bir şekilde sürülür.

Her iki uygulama yönteminde levha kenarlarına  yapıştırma harcının taşmamasına dikkat edilmeli, böyle bir durumda levha kenarları mutlaka temizlenmelidir.

 

Shapemate IB Levhalarının Yerleştirilmesi

Yapıştırma harcı uygulanmış mantolama levhaları, su basman profiline oturtularak levhalar arasında boşluk  kalmayacak ve binilerin sıkıca birleştirilecek şekilde hafifçe kaydırılıp  duvara yapıştırılır.

 

Yapıştırma harcı kurumadan, levhalar arasında kot farkları oluşmaması için bir mastar yardımıyla levhalar gönyesine alınır. Köşelerde rüzgar ve su etkileri ile mantolama levhaları arkasında zamanla oluşabilecek ayrılma risklerini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak için  Köşe profilleri ile şaşırtmalı uygulama yapılır.

 
Köşe profiline yapıştırma harcının sürülmesi. Şaşırtmalı şekilde profillerin yerleştirilmesi
 

 

Duvar yüzeyine uygulanan levhaları ile bindirmeli şekilde birleştirilmesi. Köşe profillerinin kullanılmadığı durumlarda levhalarla şaşırtma yapılması.  Köşe profilleri 30,40 ve 50 mm. kalınlıklar için üretilmektedir ve kullanımı birbirini tamamlayan karşılıklı çiftler halindedir.

 

Mantolama Levhalarının Dübellenmesi

Yapıştırma işlemine ilave mantolama levhalarının sürekliliğini ve performansını uzun ömürlü bir şekilde sürdürmesi için mekanik bağlantı elemanlarına ihtiyaç duyulur. Dübelleme, yapıştırma işleminden 24 saat sonra, yapının yüksekliği ve yüzey özelliklerine göre tarif edilmiş derinlikte, sayısında ve dübel tipinde uygulanmalıdır. Yapıştırılmış levhalar üzerine dübel başlığının tam olarak yerleştirilmesi için havşa başlığı açılır.

 
Alt yüzeye sabitlenecek dübel uzunluğundan 1 cm derin olacak şekilde matkapla delik açılarak dübel yerleştirilir ve pimi çakılarak sabitlenir.
 
Dübel yeri matkapla delinir.

Dübel yerleştirilir.

 

 
Dübel pimi çakılır.

Mekanik tespit tamamlanır.
Matkap çapları açılacak dübel çapıyla aynı seçilmelidir. Betonarme zeminlerde plastik çivili dübel kullanma durumunda matkap çapı, dübel çapından 1 mm. daha geniş seçilebilir.

 

Birleşme ve Kenar Detayları

Yapıların dış etkilerden en kolay etkilenen zayıf bölgeleri birleşme ve kenar detaylarıdır. Dış cephe ısı yalıtım sistemi içinde yer alan Mantolama levhalarının, bu birleşme ve kenar detaylarında güçlendirilerek uzun ömür ve performans elde etmek için çeşitli özel profiller desteklenmesi gerekir.

 

Kapı-Pencere Merkezleri

Kapı-Pencere iç kenar çıtaları, kapı / pencere ebatlarına uygun ölçülerde kesilir ve pencere kasasına yapıştırılır.

 

 

 

Dış kısımda bulunan yapışkanlı tarafa kapı veya pencereyi korumak için bir folyo yapıştırılır.

Pencere merkez dönüşlerine uygun hazır pencere merkez profilleri, merkez derinliğine uygun olarak kolay kırılma oluklarından istenilen derinlikte kolayca ölçülendirilir ve pencere merkezlerine mavi kale yapıştırma harcı uygulanarak yerleştirilir. 

 

 
 
Pencere merkez köşelerine ilk kat sıva yapılarak, kendinden fileli  PVC köşe profili yerleştirilir ve profilin filesi, iç kenar çıtaları ile birleştirilir. Dış cephe yüzeyine ilk kat sıva içine yerleştirilen donatı ve profil filesi 10 cm. bindirme yapılarak tamamlanır.
 

Bina Kenar ve Köşelerinin Oluşturulması
Kenar ve köşe bitişlerinde düzgün ve dayanıklı bir köşe oluşturabilmek için, alüminyum veya kendinden fileli  PVC profilleri ilk kat sıvanın içine yerleştirilir. Sıva filesi ile 10 cm. üst üste gelecek şekilde bindirme yapılarak tamamlanır.

 

İkinci kat sıva ve son kat dekoratif kaplama yapılarak köşe tamamlanır.

 

 

 

 

Dilatasyon Bölgelerinin Oluşturulması
Yapılarda dilatasyon bölgelerinde ısı yalıtım malzemesinde süreklilik bozulmaması ve dilatasyonun işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için bu bölgelerde dilatasyon profili kullanılır. Mantolama levhalarının dilatasyon üzerinde oluşturduğu fugaya, ilk kat sıva uygulaması bölgesel uygulanır.

 

Kendinden fileli profil Dilatasyon içine yerleştirilip, filesi ilk kat sıva içine gömülür. Dilatasyon genişliğinin tüm hat boyunca sabitlenmesi için, ilk ve son kat sıva yapılmadan önce fuga genişliği kadar bir koruyucu bant yapıştırılır.

Profil ve dış cephe donatı filesinin 10 cm. üst üste bindirmesi yapılıp, sıva ve dekoratif kaplama işlemleri tamamlandıktan sonra koruyucu bant fuga üzerinden kaldırılır.

 

 

 

Çıkma Bölgelerinde Damlalık Oluşturulması
Lento, cumba, balkon ve diğer çıkmalarda cephenin sudan korunması amacıyla, damlalık profilleri ilk kat sıva içine yerleştirilerek düzgün bitişler sağlanır.
 
Çıkma bölgelerinde ilk kat sıva yapıldıktan sonra alüminyum veya kendinden fileli PVC profil yerleştirilir. Kendinden fileli profil kullanılması durumunda, file ilk kat sıva içine hafifçe gömülür ve cepheden gelen file ile 10 cm. üst üste bindirilerek tamamlanır.

 
Alüminyum profil kullanılması durumunda, cepheden gelen donatı filesi profil üzerinde bitirilir.
En son kat sıva yapılarak damlalık detayı tamamlanır.

 
 

Sıva Katlarının Oluşturulması
İlk kat sıva, yapıştırma işleminden en az 24 saat sonra uygulanmalıdır.
İlk kat sıva mantolama levhaları üzerine çelik mala yardımıyla uygulanır. Homojen bir kalınlık elde etmek için 3x3 mm. ebatlarında bir taraklı mala yardımıyla ilk kat sıva levha üzerinde düzeltilir.

 

Çelik mala ile ilk kat sıvanın uygulanması, Taraklı mala ile homojen bir kalınlık elde edilmesi, İlk kat sıvayı hemen takiben, Mavi Kale donatı filesi ilk kat sıvanın üzerine hafifçe gömülerek yatay veya düşey yerleştirilir.

 

 

 

Cephede zayıf bölgeler olarak tanımlanan kapı veya pencere kenarları gibi bölgelere ek takviye file ilk kat sıvanın içine yerleştirilerek zayıf kenarlar güçlendirilir.

 

İlk kat sıva kurumadan ikinci kat sıva yapılır. İkinci kat sıva yaparken donatı filesinin yerinde oynamasını veya ilk kat sıva içine gömülmesini engellemek için, hava durumuna bağlı olarak ilk kat sıvanın hafifçe suyunu atması beklenerek uygulama yapılır.

 

Mekanik Dayanımı Yüksek Alt Katman

Yapılarda ilk kat seviyelerinde (1-1.2 m.) darbelere karşı dayanıklı bir ısı yalıtım sistemi oluşturmak için, kendinden paspaslı çelik hasır donatılı kalın sıvalı bir sistem uygulanır. Bu seviyede kullanılacak mantolama levhaları diğer levhalara göre 1 cm. daha ince olmalıdır.

 

Mantolama levhaları üzerine çelik hasır donatı yerleştirilir ve mekanik olarak alt katmana dübellenir. Geleneksel veya hazır bir sıva çelik hasır tel üzerine uygulanır ve üst kat mantolama levhası ile hem yüz olacak şekilde tamamlanır.
 

 

Web Tasarım: Egebilgi © 2021